Dirhem ve Dinar

19 Mart 2014
150 Kez Görüntülendi.

Defne’de Seçim

ersinYine seçim zamanı… Bu seçimde Büyükşehir statüsü verilen Hatay ilinin yeni oluşturulan Defne ilçesi için oy kullanacağız. Nüfus yoğunluğu bakımından Antakya ve İskenderun’dan hemen sonra gelen yeni ilçenin yönetimine talip olan partiler arasında CHP, HDP, İP, ÖDP, TKP var. Bölgemizde belki de ilk defa bu kadar “farklı” “sol” seçenek görüyoruz.

Defne ilçesini oluşturan beldeler ve bölge halkının geçmiş seçimlerdeki eğilimleri dikkate alındığında CHP’nin önemli bir oy potansiyeline sahip olduğu söylenebilir. Ancak bu noktada CHP’nin Defne İlçesi ile ilgili çalışmalara geç başladığını ve yapılan çalışmaları yetersiz bulduğumu belirtmeliyim. Aday belirleme sürecinde yaşananlar parti içi demokrasinin kimlerin güdümünde işlediğini gözler önüne serdi. Oluşturulan meclis listesi de dâhil olmak üzere pek çok konudaki yanlışlara rağmen sürpriz yaşanmayacağını ve CHP adayı İbrahim Yaman’ın Defne İlçesinin Belediye Başkanı olacağını düşünüyorum. İbrahim Yaman kendisine “İşiniz çok zor!” diyenlere; “İşimiz çok, ama zor değil!” diye cevap veriyor. Gerçekten pek çok eksiği olan ilçenin yapılandırılması ile ilgili çok iş var. Bazı kamu kurumlarının hatta belediye binasının bile yeri belli değil. İlçenin belli bir merkezi yok, dağınık… İş çok ama kolay mı zor mu? Bu sanırım biraz da Büyükşehir Belediyesini kimin kazanacağına bağlı. AKP adayı Sadullah Ergin ile AKP’den CHP’ye transfer olan ve her fırsatta milliyetçi kimliğine de vurgu yapan Lütfü Savaş arasında ciddi bir çekişme var. Aslında pek çok şehirde partinin yanı sıra aday olan kişinin kimliğinin de öne çıktığını görüyoruz. CHP Hatay’da neredeyse üç yıldır Büyükşehir için çalışan ve MHP’den de oy alacağı tahmin edilen Lütfü Savaş’ı aday göstererek “siyaseten” AKP’ye karşı iyi bir hamle yaptı.

Acaba yerel seçim sonuçları, bize genel seçim ile ilgili ipuçları verecek mi? Yakın zamanda ülkemizde yaşananlar; gezi süreci, ergenekon ve balyoz davaları, operasyonlar, hükümet-cemaat kavgası, Suriye politikası, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, ses kayıtları, AKP’ye hangi oranda oy kaybettirdi?

Harbiye Gazetesi, Mart-2009 seçimlerinden önce “Ne yapabiliriz?” toplanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Temel amacımız halkın istediği doğrultuda Harbiye’de doğru, şeffaf ve demokratik bir yerel yönetim oluşturabilmekti. Umarım Defne sürecinde bu amaca bir adım daha yaklaşılabilir.

Share

Google Arama : Defne’de Seçim
#

SENDE YORUM YAZ

#

Defne’de Seçim” için Henüz Yorum Yazılmamış.